2083896509.M2E4MWE5Zg==.OGMzMDgzMmJlNjdl.NDA5NGJkMjMyMzEzNzFiNmZhNTg=

SZUKALSKI | ART CAR 2019

“I am the greatest living artist!” ~ Stanisław Szukalski

Szukalski Art Car

To już trzecia odsłona niezwykłego projektu łączącego sztukę z motoryzacją – ART350CAR. Jak się okazało było to największe z naszych dotychczasowych wyzwań i duże międzynarodowe przedsięwzięcie. Po kilku tygodniach wytężonej pracy, nasz kolejny projekt doczekał się oficjalnej premiery podczas Warsaw Motor Show 2019.

O projekcie

Opowiada Kamil Śliwiński, kurator artystyczny Szukalski Art Car oraz prowadzący inicjatywę Polish Masters of Art, która już po raz drugi wspiera działania związane z ART350CAR:  Tym razem wzięliśmy na warsztat postać równie niesamowitą, co kontrowersyjną – genialnego polskiego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego – artysty, którego twórczość od lat budzi zainteresowanie miłośników sztuki na całym świecie, a pamięć o którym w Polsce jest dopiero przywracana, zwłaszcza po premierze pierwszego polskiego filmu dokumentalnego na Netflixie – ”Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”. Do naszego projektu udało się nam zaangażować twórców tego filmu, producentkę Anię Dobrowolską i reżysera Irka Dobrowolskiego, dzięki którym dotarliśmy do spadkobiercy artysty – Glenna Braya.

Dzięki uprzejmości Glenna do stworzenia tego samochodu wykorzystaliśmy najwyższej jakości reprodukcje rzeźb i rysunków Stacha z Warty – na karoserii Nissana 350Z znalazły się wizerunki kultowych już rzeźb artysty: ”Walki (ludzi z człowiekiem, ilości z jakością)”, której odlewy znajdują się w kolekcjach gwiazd Hollywood, Leonardo DiCaprio i Guillermo del Toro, niezwykle wymownego i poruszającego zarazem ”Katynia (Ostatniego oddechu)”, czy projektów niezrealizowanych pomników: ”Koguta Galijskiego” dla miasta Paryża i steampunkowego monumentu ”Promerica” dla Unii Panamerykańskiej. Na masce samochodu znalazła się natomiast jedna z najbardziej rozpoznawalnych litografii artysty, rogaty ”Portret Kopernika”, który od dziesięcioleci kojarzony jest momentalnie właśnie ze Stanisławem Szukalskim.

Biorąc pod uwagę fakt, iż żyjemy w czasach przeładowania informacją, czasach niełatwych dla kultury i sztuki, która (szczególnie w Internecie) ginie w zalewie śmieciowych treści, niepotrzebnych dyskusji o polityce, fake-newsów czy wynaturzeń pseudo-celebrytów, mocno wierzę w to, że takie projekty jak Szukalski Art Car mają szansę nie tylko na chwilę zainteresować widza, ale również skłonić go do pogłębienia wiedzy na temat niezwykłego artysty, którego historia nieraz już próbowała trwale wygumkować z swoich łam. Eviva Stanisław Szukalski! Eviva l’arte!

Premiera

Szukalski Art Car odbył się 26 października 2019 roku, podczas targów motoryzacyjnych Warsaw Motor Show 2019. Swoją obecnością zaszczycili nas Anna i Irek Dobrowolscy, Kamil Śliwiński oraz wszystkie osoby zaangażowane w powstanie tego projektu. Wydarzenie to poprzedził zamknięty pokaz filmu Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski, który odbył się podczas trwającego w Mazowieckim Instytucie Kultury 7. Festiwalu Filmowego EMiGRA, połączonego ze spotkaniem z twórcami dokumentu o Stanisławie Szukalskim.

ART350CAR 2019: Szukalski Art Car

Wykonanie i Mecenat: Car – House

Projekt: LFANT Design

Kurator artystyczny: Polish Masters of Art

Wsparcie: Film Street Poland & Glenn Bray

Zdjęcia: Bartosz Pietrzak, Michał Traczyk, MIK